Dziwne miasta

1. Kowloon Walled City

Kowloon Walled City było skompresowanym miastem w mieście przypominającym sprasowany slums. Niezwykły twór w centrum Hong Kongu, wysoki na 14 pięter i obejmujący obszar 0,024 kilometrów kwadratowych, zamieszkany był przez ponad 50 tyś ludzi. Początki dziwnej bryły sięgały końca XIX wieku gdy w jej miejscu stał fort a później osiedle imigrantów. Nawarstwiający się konglomerat, w którym władze przejęły chińskie triady, stał się po wojnie siedliskiem przestępczości infekującym całe miasto. Konstrukcja, zwana Hak Nam czyli „miasto ciemności” rozrosła się w niekontrolowany sposób by przeobrazić się w betonowy monolit z labiryntem uliczek do których nie docierało światło. W niebezpieczne zaułki Kowloon nie sięgało też ani brytyjskie ani chińskie prawo więc stały się one azylem dla mafii narkotykowych i przestępców. Jednocześnie, betonowy slums był niemal samowystarczalny, posiadał własne zakłady pracy, przychodnie a nawet szkoły. Mimo tego nie istniały tam żadne struktury sanitarne a prąd nielegalnie ciągnięto z Hong Kongu. W 1984 rok,u by powstrzymać rozrastający się twór, władze podjęły decyzje o wyburzeniu miasta co nastąpiło dopiero 10 lat później.

2. Torre David

Torre David był dużo wyższym, aż 45 piętrowym slumsem a właściwie niedokończonym wieżowcem zajętym nielegalnie przez wenezuelską biedotę. Budowla porzucona w 1994 w wyniku kryzysu finansowego, pozbawiona elektryczności i wody, została w 2007 opanowana przez prawie 3 tysiące mieszkańców slumsów, którzy zmienili pustostan w chaotyczny twór. Prowizoryczne mieszkania pozbawione były wind, okien a nawet ścian zewnętrznych. Miasto w mieście stworzyło własne struktury zarządzania, jednocześnie prawo Caracas nie miało tam wstępu. W 2014 roku władze zaczęły przesiedlać nielegalnych lokatorów do osiedli socjalnych.

3. Muynak

To miejsce w Uzbekistanie przypominające scenerię filmów Mad Max. Dawny port nad morzem Aralskim i ośrodek przemysłu rybnego, na skutek wysychania morza znalazł się 100 kilometrów od brzegu, otoczony pustynią i niemal odcięty od odległej cywilizacji. Przyczynił się do tego przemysł i chemikalia które powodowały wyparowywanie wód. Charakterystycznym widokiem dla miasta, w którym żyje już tylko kilkanaście tysięcy mieszkańców, są rdzewiejące w piasku wraki okrętów. Okolice nawiedzają także trujące burze piaskowe niosące toksyny z wyschniętego morza.

4. Chińskie kopie miast

Mało kto zdaje sobie sprawę, że Chińczycy zbudowali własne  podróbki Paryża, Londynu,  Nowego Yorku, gigantyczną wersję Disneylandu a także miasta hiszpańskie, duńskie i niemieckie. Prezentują tam plastikowe marmury, sztuczne tekstylia, katalońską secesję z taniego gresu, witraże z barwione pleksi i gipsowe kolumny. Makabryczne twory pośród pustki nie przyciągają nawet samych chińczyków. Drugi Paryż zbudowany wokół podróbki wieży Eiffla obliczono na 100 tyś mieszkańców ale przeprowadziło się tam tylko 2 tyś ludzi. Seryjnie produkowane blokowiska jak i makiety francuskich ulic stoją puste. Choć jest to nic w porównaniu ze wzniesionym od zera miastem Kangbashi, które miało przyjąć milion mieszkańców a sprowadziło się tam zaledwie 20 tysięcy.

5. Neft Dashlari

To miasto-platforma naftowa stojąca w otwartym morzu, 50 kilometrów od wybrzeży Azerbejdżanu. Zbudowano je w latach 50 wokół urządzeń eksploatujących ropę i posiada ono pełną infrastrukturę, mieszkania dla 5 tysięcy ludzi i 300 km estakad na stalowych palach. Po środku morza stoją 16 piętrowe bloki jak i kino, stadion oraz samowystarczalne fabryki zaopatrujące miasto w jedzenie.  Sowiecka mega-struktura pozostaje zamrożonym reliktem poprzedniej epoki. Choć walące się platformy od lat nie przynoszą zysków, państwo podtrzymuje ten  izolowany świat przy życiu.

FP-Photo1


3 myśli w temacie “Dziwne miasta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s