Utopijne konstrukcje

Post obejmie ciekawe przykłady radykalnego budownictwa, która wykracza poza normy, zbliżając się raczej ku wizją nurtu sience-fiction.

Pierwszym z nich jest niemal filmowe Ponte City z RPA, cylindryczny konstrukt, który w założeniu miał być ekskluzywnym apartamentowcem. Po odejściu apartheidu, wieże zdobyły gangi i stała się ona miejscem ich rywalizacji. Idyliczne miasto w mieście zostało przekształcone w slums a wewnętrzną przestrzeń pokryło wysypisko wysokie na kilka pięter. Bandy z „wysokiego zamku” kontrolowały kosmopolityczną dzielnicę zapoczątkowując jej degradację.

Innym przykładem architektury ekstremalnej jest największy na świecie hotel – Ryugyong w Korei Północnej. Ta monstrualna piramida ze szkła i betonu wydaje się być wzorowana na Ministerstwie Prawdy z Roku 1984 Orwella. Nieukończona struktura od 30 lat dominuje surrealistyczną scenerię blokowisk Pyongyang. Megalomański projekt zrujnował budżet reżimu i jako klęska dynastii Kimów jest wymazywany nawet z propagandowych zdjęć.

z4968752OPrzykłady skrajnie ekspresyjnych i futurystycznych budowli wytworzył nurt architektonicznych znany jako brutalizm. Inspirowany Le Corbusierem, późno-modernistycznych i niezrozumiany przez mieszkańców styl uczynił z mas zbrojonego betonu coś więcej niż materiał konstrukcyjny. Nieregularne, pozbawione wykończenia bryły z wyrzuconym na zewnątrz funkcjami budynku mogą być uznawane za antyhumanistyczne i nie liczące się z poczuciem estetyki. Tą ostatnią twórcy świadomie odrzucali dając często prymat utopijnym założeniom inżynierii społecznej. Przytłaczające formy i brzydko starzejący się beton zostały ostatecznie zarzucone ale doczekały się stosunkowo licznych przedstawicieli jak na tak nonkonformistyczną architekturę.

brasilia_fotoJeśli była mowa o planowany społecznym to warto wspomnieć o Brasilii. Stolica zbudowana od postaw w duchu modernizmu miała być wzorcowym miastem, matrycą dla nowego świata. W pewnym momencie eksperyment wymknął się spod kontroli z powodu przeludnienia. Robotnicy, którzy budowali idealne miasto, sami nielegalnie osiedlili się na jego obrzeżach, tworząc grunt pod powstanie faweli. Podzielone na sektory urzeczywistnienie modernistycznego planowania charakteryzuje dziś przeludnienie, przestępczość i chaos. Ci, którzy bronią futurystycznej urbanistyki wskazują na to, że jest to i tak lepsze miejsce do życia niż inne wielkie ośrodki w Ameryce Południowej. Zdjęcia szerokich przestrzeni i blokowiska bez klasycznego centrum robią wrażenie pustki.

Podobne odczucia towarzyszą rysunkom Ludwika Hilberseimera, jednego z pierwszych pomysłodawców wertykalnego miasta – przyszłego blokowiska.

untitled1319083296837

Przykładem futurystycznej architektury jest nurt znany jako metabolizm. Japońscy twórcy porównywali miasta i budynki do procesu recyklingu lub przekształcania się organizmu. Zaproponowali lub zrealizowali jedne z najdziwniejszych megastruktur takich jak na przykład pływający ląd z wieżami-rdzeniami do których dołączane byłyby kapsuły-mieszkania i kapsuły-biura. Inne projekty przedstawiały wertykalne miasta w kształcie spiralnej heliksy dna, modularne kapsułowce (zrealizowane) składające się z gron kabin lub „klastry w powietrzu” czyli nową wiszącą warstwę miasta kapsuł.

107081

Bardziej abstrakcyjna jest chyba tylko wizja grupy awangardowej Archigram – wędrujące za surowcami miasta-roboty, które mogłyby łączyć się w przemieszczające się metropolie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s