Czy Google Street View jest sztuką?

W 1966 roku Ed Ruscha stworzył coś co można uznać za analogowego prekursora google street view. Zamontował aparat na statywie stojącym z tyłu furgonetki i naświetlał film jadąc ulicą Los Angeles o długości 2,4 km. Tak powstał album w formie rozciąganej książeczki pod tytułem „Każdy budynek na Sunset Strip.” Autor podkreślał wartość informacyjną takiego działania odrzucając jego walory artystyczne.

0

Pytanie na ile fotografowanie jest działaniem  twórczym a na ile reprodukcją rzeczywistości wydaje się być nadal nierozstrzygnięte. W dobie Instragramu i gotowych trybów w aparacie oraz Google Street View granica pomiędzy dokumentacją a sztuką wydaje się niemal całkowicie płynna.

Google Street View, jako komplenta cyfrowa kopia krajobrazu miejskiego albo raczej jego fasady, udowadnia, że dobre, nasycone nastrojem lub reporterskie zdjęcie może być dziełem przypadku. Zamrożone wycinki rzeczywistości nie posiadają nawet autora, chyba że uznać że jest nim automat.

Jest w tym coś nierealnego. Sklejona maszynowo imitacja rzeczywistości wydaje się być spreparowaną makietą a anonimowi ludzie o zakrytych twarzach wyglądają jak statyści tej niby-rzeczywistości. Wędrując ulicami skserowanego miasta natrafiamy na różne pory roku, zmieniającą się nagle pogodę i światło co pogłębia wrażenie obcości. Przesuwając się po strzałkach można odnaleźć też różne surrealistyczne sceny i dziwne postacie.

Niektórzy fotografowie postanowili wykorzystać Google Street View i poprzez selekcję i obróbkę zdjęć, przeciągnąć je ku domenie sztuki. Jednym z nich jest Jon Rafman organizator wystaw i projektów zajmujących się Google Street View. Fascynuje go projekt Google który pozwala dotrzeć do miejsc, do których być może nie dotarł by żaden fotograf. Przemierzył tysiące wirtualnych kilometrów w poszukiwaniu wyjątkowych scen „przypadkowo” uchwyconych przez przejeżdżający samochód Google. Okazało się że post-internetowy świat często jest albo piękny albo wręcz przeciwnie – przerażający. Przemieszczające się maszyny google dokumentują środowisko bez cenzury, norm etycznych, bez wyróżniania.

Galeria zdjęć google street view : tutaj.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s