Koncepcja Ciągu

W XX wieku Istniały koncepcje miast bardziej śmiałe niż wizje z powieści sience-fiction. W nowej epoce dążono do znalezienia idealnego rozwiązania, które miało gwarantować poprawę warunków życia. Jednym z pomysłów było stworzenie podłużnego super-miasta.

Prekursorem tej idei był Arturo Sorya y Mata. W 1882r. przedstawił on model, który zakładał, że nowe miasto będzie rozwijało się nie centrycznie lecz wzdłuż osi komunikacyjnej. Utopijna koncepcja zakładało powstania gigantycznego i samowystarczalnego miasta biegnącego przez całą Europę. W Hiszpanii zaczęto ten pomysł w pewnym stopniu realizować. Pasmo mieszkalne budowane pod Madrytem zostało jednak szybko wchłonięte przez rozrastającą się metropolię.

Ten szalony pomysł rozwinięto po drugiej stronie Europy. Nikołaj Milutin stworzył ideę radzieckiego miasta pasmowego składającego się z monstrualnych pasów produkcyjnych, pasm zieleni i ciągów mieszkalnych. Powstałoby w ten sposób gigantyczne miasto-taśma produkcyjna, miasto-maszyna o nieznanej dotąd skali, biegnące wzdłuż rzek.

W Polsce koncepcję miasta ciągłego podjął Oscar Hansen. Zaproponował miejski szlak biegnący od Bałtyku ku górom. Miały powstać cztery monstrualne ciągi, z których każdy miał pomieścić od 10 do 15 milionów mieszkańców a odległość między nimi miała mieć 100 do 150 km. Pomiędzy miały leżeć olbrzymie tereny rolne i rekreacyjne a także pasma przemysłowe, usługowe, handlowe i kulturalne. Rdzeniem układu miała być szybka kolej miejska pozwalająca szybko przemieszczać się mieszkańcom bez stania w korkach. Czas dotarcia do pracy miał nie przekraczać 30 minut.

Nie liczący się z realiami projekt został podparty stelażem ideowym. Miasta-ciągi miały ukształtować nowe społeczeństwo ludzi wolnych i pracujących dla wspólnego dobra.

Ta megalomańska wizja została zrealizowana jedynie w bardzo małej skali w koncepcji osiedla im.Juliusza Słowackiego w Lublinie oraz Przyczółka Grochowskiego w Warszawie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s