Zanieczyszczone miasta

Siec zalewa nas codziennie zestawieniami w stylu – najpiękniejsze miejsca, które musisz odwiedzić. Chciałbym zaprezentować ranking miejsc z drugiego bieguna – listę najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Taki niechlubny spis stworzył wpływowy Blacksmith Institute. To tylko najbardziej znane lub jaskrawe przypadki ale w Chinach, Indiach i innych rejonach świata są tysiące podobnych miast zamieszkanych przez miliony mieszkańców.

1. Linfen (Chiny) – powietrze nad miastem wypełnia smolista zawiesina dławiącego pyłu węglowego a woda w kranach jest skażona arsenem. Monstrualnych rozmiarów przemysł metalurgiczny i energetyczny przekształcił środowisko chińskiego, cztero milionowego molocha w miejsce jak z innej planety.

2. Norylsk (Rosja) –  Fascynuje mnie krajobraz przekształcony przez wielki przemysł a to miasto w syberyjskiej tajdze, zdaje się być jego kwintesencją. Kombinat Nikiel Norylsk eksploatuje tu ogromne ilości niklu, palladu, kobaldu, irydu i innych metali.  Miasto nie dość że jest jednym z najbardziej zatrutych miejsc na świecie to zima trwa tu jedenaście miesięcy a dwu miesięczna noc polarna jest testem którego przetrwanie pozwala być uznanym za swojego.  Świetne zdjęcia Eleny Chernyshova i Aleksandra Gronskiego pokazują ten odległy świat zza koła polarnego, rządzony przez kombinat Nikiel Norylsk.

3. Sukinda (Indie) – w tym miejscu kilkaset tysięcy ludzi korzysta ze skrajnie skażonej wody. Przez dziesięciolecia źle konserwowana maszyneria z kopalń odkrywkowych nasączyła jeziora olbrzymią ilością szkodliwych substancji, w tym toksycznym chromitem. Władze oficjalnie temu zaprzeczają.

4. La Oroya (Peru) – to niewielkie górnicze miasto regularnie nawiedzają kwaśne deszcze. Z powodu przekraczającego wszelkie normy stężenia ołowiu, dwutlenku siarki, miedzi i cynku jest to jedno z najmniej zdrowych miejsc świata.

Magnitogorsk

5. Magnitogorsk (Rosja) – „Magnetyczne wzgórze” oferuje nie tylko piękne industrialne plenery ale i spotkanie z połową tablicy Mendlejewa. Kombinaty metalurgiczne i chemiczne zmieniły otoczenie w miejsce niezdatne do życia. Tylko co piąty mieszkaniec nie jest ciężko chory a nawet jeden dzień w Magnitogorsku może mieć poważne konsekwencje.

6. Dzierżyńsk (Rosja) – obskurny i najeżony kominami Dzierżyńsk w okresie zimnej wojny został skrajnie skażony truciznami takimi jak cyjanowodór, fosgen, sarin i iperyt. Mieszkańcy wymierającego miasta piją wodę w której stężenie groźnych związków przekracza normę 17 milionów razy. Nic dziwnego że średnia długość życia oscyluje tutaj w okolicach 40 lat.

7. Hazaribag (Indie) – to wielki pływajacy w morzu toksyn i śmieci slums. To skażone ołowiem, chromem, kadmem i żrącymi kwasami bagno generuje niebotyczne dochody produkując skórę dla największych firm odzieżowych.

8. Sumgait (Azerbejdżan) – to pokryte duszącym smogiem, ponure miasto nad Morzem Azowskimw, którym dominuje ciężki przemysł z czasów sowieckich. Dewastujący wpływu industrializacji zmienił otoczenie w jałowy, księżycowy krajobraz.

9. Citarum (Indie) – ta rzeka zaopatruje w wodę 30 milionów ludzi. Zawiera też ogromne ilości aluminium, fosforanu i chemicznych toksyn mających dewastujący wpływ na organizm. Ostatnio stwierdzono obecność silnie alkalicznego odczynu, który powoduje, który powoduje śmierć na miejscu.

10. Agbogbloshie(Ghana) – dystopijny krajobraz wypełniony odpadkami cyfrowej cywilizacji i kopcami dogorywającego elektronicznego szrotu po którym niczym mrówki chodzą tysiące złomiarzy w poszukiwaniu cennej miedzi. Paląc plastik i kable uwalniają do powietrza toksyczne związki, w tym rtęć, tal, cyjanowodór i polichrorek winylu.

Jak wyglądałbym podobny ranking stworzony tylko dla Europy? Tak lista istnieje i została stworzona przez Międzynarodową Organizację Zdrowia. Jej wynik może nas mocno zaskoczyć bowiem w pierwszej 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, znajduje się aż 6 polskich miast! Są to : Katowice, Sosnowiec, Zabrze, Gliwice, Nowy Sącz, Kraków. Jakieś konkrety? Proszę bardzo – w każdym z tych miast dopuszczalne stężenie rakotwórczego beznopirenu przekroczone było średnio o 500 proc. Z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w naszym kraju 45 tyś ludzi rocznie a liczba ta szybko rośnie. Według prognoz, w 2030 roku zdystansujemy w tym niechlubnym rankingu Europe jeszcze bardziej a konkurować z nami będzie jedynie Bułgaria. Okazuje się, że Trzeci Świat jest zdecydowanie bliżej niż się wydawało.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s